LinkedInYouTubeTwitter

Combi-financiering voor ontmoetingsplekken

Verschillende organisaties tonen interesse en bereidheid om (een deel van) de investering in ontmoetingsplekken te financieren, blijkt uit een gesprek tussen initiatiefnemers van zo’n plek en potentiële financiers.

 

Het gesprek, georganiseerd door Bouwstenen, in nauwe samenwerking met LSA Bewoners, Katalys en Bijzondere Plekken, vond plaats in het voorjaar van 2026. Hoewel er ter plekke geen concrete deals zijn gesloten, toonden de aanwezige financiers interesse en bereidheid om met de geselecteerde partijen door te praten.

Twee van de dertig aanmelders

Van de dertig aanmeldingen voor dit gesprek waren er twee initiatieven concreet genoeg om het gesprek mee aan te gaan. Zij konden antwoord geven op de vraag wat ze waarvoor nodig hadden en hoe ze een eventuele lening terug kunnen betalen. Zij mochten hun plannen presenteren aan een panel van potentiële financiers. Het waren de initiatieven van: 
 

  • Uprising Studio, een creatieve jongerenhub in Amersfoort met muziek- en fotostudio’s en een kledingdrukkerij. De stichting biedt kwetsbare jongeren een plek om zichzelf creatief te ontwikkelen en werkt daarbij samen met een team van professionals, vrijwilligers en oud-deelnemers. 
  • De Koppelkerk, een culturele ontmoetingsplek in Bredevoort, gevestigd in een gemeentelijk monument. De voormalige kerk biedt ruimte aan exposities, concerten, lezingen, debatten en een boekencafé. 

Beide organisaties bevonden zich in een fase waarin de aankoop van hun pand cruciaal is voor de continuïteit.

Onderzoek naar mogelijkheden

Het hoofddoel van de bijeenkomst was niet direct het sluiten van een deal, maar vooral om van elkaar te leren. Hoe kijken potentiële financiers en professionele vastgoedinvesteerders naar dergelijke initiatieven? Wat zijn hun voorwaarden? De aanwezige waren verbonden aan:
 

  • Katalys: biedt financiele ondersteuning en leningen aan mensen en groepen die hun buurt of dorp willen verbeteren, bijvoorbeeld met ontmoetingsplekken.
  • Triodos Bank: verstrekt leningen aan organisaties die aantoonbaar positieve sociale, culturele of ecologische impact hebben. 
  • Non Nobis: verstrekt cofinanciering, hypothecaire leningen en borgstellingen aan organisaties die bijdragen aan een betere samenleving. 
  • Rosewood: investeert in (mixed-use) vastgoed dat bijdraagt aan een betere samenleving en leefomgeving.

Zij bogen zich kritisch over de gepresenteerde plannen. Samen met experts van LSA Bewoners en Bijzondere Plekken en onder leiding van Bouwstenen stelden zij scherpe vragen over de haalbaarheid, de governance en de langetermijnstrategie. Eén daarvan was: waarom kopen en niet huren?

Kansrijke combinaties 

Tijdens het gesprek werd ook de mogelijkheid van zogenaamde combinatie- of pizzafinanciering benadrukt. Dat is een mix van financieringsvormen, zoals een bancaire lening in combinatie met eigen kapitaal, fondsen, subsidies en crowdfunding. Deze combinatiemogelijkheid wordt de komende periode nog verder uitgediept. .

Meer dan een goed verhaal

De belangrijkste les van de middag is dat er voor externe financiering meer dan een goed verhaal over de maatschappelijke impact nodig is. Initiatiefnemers moeten goed weten wat hun plannen kosten, welk specifiek bedrag zij nodig hebben en via welke concrete geldstromen zij de rente en aflossing gaan betalen. Goede onderbouwing, financieel inzicht en realiteitszin zijn absolute voorwaarden.

Wat kan een gemeente doen?

Na deze bijeenkomst blijven er nog allerlei vragen onbeantwoord. Eén daarvan betreft ook de rol van de gemeente. Als blijkt dat private financiering van ontmoetingsplekken een reële optie is, wat kan de gemeente dan doen om dat eventueel te vereenvoudigen of haalbaar te maken? Wat moet zij daarvoor doen en laten? En welke ruimte kan een gemeente zelf aan initiatiefnemers voor ontmoetingsplekken beschikbaar stellen? Wie het weet mag het zeggen.  

 

 

Meedoen? Dat kan. 

De tafel werd georganiseerd in het kader van de Agenda Maatschappelijk Vastgoed 2026. De resultaten worden gepresenteerd tijdens een sessie op de Maatschappelijk Vastgoeddag 2026 op 3 december 2026. Via deze link kun je je al aanmelden. 


Yes you can oranje

Meer informatie

  • LinkedIn: Casus gezocht (potentiele) ontmoetingsplek met financieringsvraag (januari 2026, Bouwstenen)
  • LinkedIn: Als iedereen zijn eigen ontmoetingsplek heeft, waar vindt dan de kruisbestuiving plaats? (juli 2026, Bouwstenen)
  • Bericht: Zomeratelier: een slagvaardige overheid durft los te laten (overheidvannu, 21 juli 2026)
  • Webinfo: Buurt- en wijkaccommodaties (ook zelfbeheer en wijkondernemingen)
  • Ontwikkelwerk: Betere financiering van ontmoetingsplekken
  • Ontwikkelwerk: Het Nieuwe Gemeenschapshuis

Reactie toevoegen

Plain text

  • Geen HTML toegestaan.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
CAPTCHA
Deze vraag is om te controleren dat u een mens bent, om geautomatiseerde invoer (spam) te voorkomen.